Týždeň v agropotravinárstve 20.12.2021

Bilancia roka 2021

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora prináša súhrn názorov poľnohospodárov a potravinárov, vybraných zväzov a združení na končiaci sa rok 2021. Pandémia koronavírusu, výmena na čele rezortného ministerstva, ozeleňovanie výroby potravín vo vzťahu k Plánu obnovy a odolnosti EÚ a Spoločnej poľnohospodárskej politike na nové programovacie obdobie a k tomu zvyšovanie nákladov na výrobu potravín. Každé odvetvie poľnohospodárskej a potravinárskej výroby sa s hlavnými témami roka 2021 vysporiadavalo po svojom.

Vinohradníctvo a vinárstvo:

1. Čo pozitívne priniesol rok 2021? 

Vinohradníkom a vinárom tento rok príroda nadelila kvalitatívne nadpriemernú úrodu, ktorú označujeme ako jednu z najlepších za ostatných desať rokov. Očakávame excelentný ročník  pre biele, červené, ružové a aj tokajské vína. Prispel k tomu vývoj vegetácie. Neskorší nástup pučania viniča spôsobený dlhšou zimou nás uchránil pred jarnými mrazmi, ktoré postihli južnú Európu. Tohtoročný nedostatok zrážok síce zredukoval výnosy, ale ako keby skoncentroval kvalitu. Teplé dni počas leta prispeli k správnemu vyzrievaniu hrozna, chladné noci zasa pomohli udržať kyseliny. Dlhá príjemná jeseň, ktorá umožnila nechať vyzrieť hrozno do úplnej zrelosti, pomohla k výbornému zberu bielych aj modrých odrôd. Tlak múčnatky znalí vinohradníci ustáli, a tak v jeseni sa zberalo zdravé a úplne vyzreté hrozno.  Táto kampaň bola jedna z najneskorších v histórii  – zber sa začal 8. septembra, ale ukončil sa až v prvý novembrový týždeň. Tento ročník bol veľmi dobrý aj na tvorbu cibéb a tak aj vinohradnícka oblasť Tokaj sa môže tešiť na putňové vína, nakoľko tvorba cibéb bola výborná.
Výnimočný ročník potvrdzujú aj prvé mladé vína, ktoré sú svieže, iskrivé a predsa krásne zrelé a harmonické. Cítiť z nich chuť leta a hrozna, ktoré sa pretavilo do najkrajšej podoby vína.

2. Čo negatívne priniesol rok 2021? 

V roku 2021 museli vinári bojovať s Covidom a následkami zatvorených prevádzok. Pre tých, ktorí predávajú prostredníctvom segmentu Horeca alebo vlastných podujatí či festivalov, boli podmienky veľmi dramatické. Ostali im vysoké zásoby vína, ktoré robili problém so spracovaním novej kampane. Nakoľko sa však hlási nižšia úroda, dúfame, že vinári predajú všetky zásoby. Vinári sa museli naučiť robiť v online priestore – vytvoriť e-shopy, online degustácie, aby mali možnosť ponúkať svoje produkty. Obchod s vínom sa ešte viac presmeroval na retail, ktorý síce zvýšil objem predaja vína, ale znížil výkupné aj predajné ceny.

3. Aké sú pre sektor, ktorý zastupujete, najväčšie výzvy pre rok 2022?

Za najväčšiu výzvu poznačujeme spamätanie sa zo zatvorenia predajní, zrušených degustácií a nahromadených vysokých zásob vína. Cieľom je predať všetko víno ale za primeranú cenu, nie pod výrobné náklady. Takže je pred nami výzva zvýšiť cenu vína, za ktorú sa slovenské víno predáva v obchodných reťazcoch, pretože sa významne zvýšili náklady. Samozrejme cieľom je aj pokračovať vo zvyšovaní osvety o kvalite a originalite slovenských vín.


Výzva 4.2 pre potravinárov spustená

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárska platobná agentúra spustili výzvu 4.2 pre potravinársky spracovateľský priemysel.

Pre potravinársky spracovateľský priemysel je pripravených 170 mil. eur.

Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty na tlačovej besede uviedol, že ide o výzvu spustenú v hodine dvanástej: „Potravinársky priemysel sa nachádza tak v zlom stave, že to je možno posledná šanca, ktorá tu je, aby sme potravinársky priemysel zachovali nie pre nás, ale pre celé Slovensko.“

Ide o výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky 2014 – 2022 pre opatrenie: 4 –  Investície do hmotného majetku, podopatrenie: 4.2 – Podpora pre investície na spracovanie/uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov.

Dátum vyhlásenia výzvy: 16.12.2021
Dátum uzavretia výzvy: 31.3.2022

Podrobné informácie nájdete TU.


Zmena v dovoze potravín a nápojov do Číny

Na online webinári Veľvyslanectva SR v Pekingu boli predstavené najdôležitejšie dokumenty, ktoré sa týkajú zmeny dovozu podmienok potravín a nápojov do Číny od 1.1.2022.

Nájdete ich na stránke ZÚ Peking.

Dovolíme si upozorniť najmä na 2 ppt, ktoré vypracoval ZÚ Peking (nájdete aj v prílohe na stiahnutie):

(1) zmena v podmienkach dovozu (vyhláška 248, 249)

(2) podrobný manuál pre prácu v systéme CIFER v SJ (step by step s ukážkami okien z testovacieho účtu ZU Peking v CIFER) – na GACC stránke manuál dostupný zatiaľ len v ČJ

Užitočné môžu byť aj súbory – písomné odpovede GACC na otázky ČŠ EÚ (z 18.11. a  14.12.) v AJ aj v ČJ.V prípade, že výrobca (potraviny a nápoje) nebude zaregistrovaný v systéme CIFER a nebude mať pridelené čínske registračné číslo, dovezený tovar od 1.1.2022 nebude možné v Číne precliť (extra náklady za sklad, prepravu späť ai).

Téme sa intenzívne venujú aj všetky pracovné skupiny v Bruseli, ako Trade, Agri, Postdam, ale aj Európska obchodná komora, EU SME Centre, zväzy a združenia so zastúpením v Bruseli, mnohé poskytujú webináre.

Konkrétne odpovede na otázky o spôsobe komunikácie výrobcov s inštitúciami SR (ak je to potrebné – 18 „high risk products“) poskytnú zástupcovia MPRV SR, ŠVPS SR a ÚVZ SR.

Dokumenty na stiahnutie

Dukelská 21, Hlohovec