Prírodné podmienky
Slovensko
Slovensko je krajina strednej Európy a jej pedoklimatické podmienky sú podobné ako v susedných vinohradníckych krajinách: v Českej republike, v Maďarsku a v Rakúsku.
Vinohradníctvo je sústredené v južnej časti krajiny, najmä na južných, juhovýchodných a juhozápadných svahoch Karpát, ktoré zaberajú približne 2/3 územia krajiny.
Slovenský vinohradnícky región sa člení na šesť vinohradníckych oblastí, ktoré sú rozdelené na 40 vinohradníckych rajónov a 603 vinohradníckych obcí. Každá oblasť sa vyznačuje špecifickými prírodnými podmienkami a osobitou históriou. Podnebie je mierne kontinentálne a v porovnaní so západnou Európou sa vyznačuje výraznejšou sezónnou amplitúdou: teplotný rozdiel medzi zimou a letom je v priemere asi 20°C. Na druhej strane je na Slovensku v lete menej slnka a tepla ako v stredomorskej oblasti.
Geologický substrát slovenských vinohradníckych oblastí je veľmi variabilný. Nachádzajú sa tu kryštalické horniny, vápence, sopečné horniny, tak ako i fluviálne a eolické sedimenty. Táto diverzita, ktorá je ešte zdôraznená veľkou topoklimatickou variabilitou, predstavuje obrovský potenciál z hľadiska typickosti slovenských vín.